Kilim

 

Kilim; iki adet iplik sistemi ile beraber tersi ve düzü olmayan bir dokuma çeşididir. Kilim en eski dokuma türü çeşidi olup günümüzde hala kullanılmaktadır. Yün veya kıl ipliğinden olup, dikey veya yatay yer tezgahların da dokuma işlemi gerçekleştirilir. Kilimin pek çok desen ve renk çeşidi bulunur.

 Kişilerin duygu ve düşünceleri ile beraber değişik motifler ve semboller şeklinde kilim dokuma yapılır. Genelde motiflerin oluşturduğu desenlerin her birinin kendine has hikayesi vardır. Bazen de bir aşiretin ismini bile alır.

 

 Eski Osmanlı evlerin de ve yörük çadırların da daha çok kullanılan kilimler, divan veya yerler de renkli ve nakışlı olan çeşitleri mevcuttur. Günümüzde de evlerde kilimin temizliği ve kullanımı daha kolay olduğu için ve de daha bulunduğu yerlere otantik bir hava kattığından dolayı tercih edilir.

 

 Kilim Nasıl Dokunur?

 

 Kilim ıstar denilen tezgahlar da dokuması yapılır. Bu tezgahlar dik ve eğik şekilde çeşitleri mevcuttur. Büyük kasnaklar üzerin de motifler işlenerek sonra birleştirilir. Yün iplikler tercih edilir ve atkıya benzer halde olan nakışlar halinde meydana getirilir.

 Son zamanlar da Yurt dışından büyük bir ilgi görülmektedir. Özellikle Avrupa ülkeleri büyük ilgi gösterir. Bu sayede kilimcilik sektörü de canlanmıştır. Motif çeşidi olarak da çubuk, yollu, ibrik, aynalı, bindallı gibi çeşitleri mevcuttur. Oluşan desenler kilimin arka tarafından bakıldığında ters olarak gözükür.

 

 

 

 

Toplam 83 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.